Valik taimi värviaeda .... osa II

Jätkame taimetrükiks sobilike taimede nimekirjaga. Vaadates seda loetelu võib teid tabada rõõmus üllatus - paljud neist taimedest on juba teie aias kasvamas. Antud valikus olen lähtunud ainult enda kogemustest ja tulemused sõltuvad nii taime kasvukohast, sordist, aastaajast, sademete hulgast, kasutatud peitsainetest, kangast jne. Mõjutegureid on tohutult palju ning seepärast võib alati oodata pisikest üllatust.

Harilik metsviinapuu (
Parthenocissus quinquefolia) - kõrgustesse roniv liaan, mis on üsna tavaline meie suvilate ning aiapaviljonide seintel. Talub väga hästi külma ning saastunud linnaõhku. Lisaks kõigele eelnevale annab ta trükkides kangale väga ilusaid tulemusi. Minu üks lemmikuid, mille ma plaanin kindlasti ka enda uude koju istutada. Kasvukoha valikul tasub olla hoolas, sest metsviinapuu kipub kiirelt laiutama.

Saadav värv: Sõltuvalt peitsist annab trükkides kollakaid, pruune ja rohekaid toone. Sügiseste punaste lehtedega võib õnnestuda kangaleKanada kuldvits (Solidago virgaurea) - suve teises pooles näeb tee pervedel kasvamas uhkeid kollaseid puhmaid. Igal aastal samas kohas ja tasapisi enda ala laiendamas. Oluline on siinkohal teada, et Kanada kuldvitsa on meil invasiivne liik. See tähendab, et tegemist on võõrliigiga, mille seemnete või istikute sissetoomine, müük ja istutamine on Eestis keelatud. Seega oma koduaeda teda ei soovita kusagilt mujalt tuua, kuid kui ta on sul juba olemas, siis värvimiseks ja trükkimiseks sobivad selle õied suurepäraselt. Olen aastatega leidnud enda lemmikkohad, kust kuldvitsa õisi segamatult korjata. Juba väike kogus õisi annab väga intensiivse ning hästi püsiva kuldkollase värvi.
Saadav värv
: erinevad tugevad kollased toonid, koos raudsulfaadi või indigoga roheline.

Kurereha
 (Geranium sp.) - üks tavalisemaid kurerehaliike Eesti niitudel on aas-kurereha. Tore taim, mis võlub enda armsate õite ning haraliste lehtedega. Kurereha on lisaks ravim- ja värvitaimele ka hea meetaim. Juurtes pidavat olema palju parkaineid, nii et tasub suvel järgi katsetada, kuidas ta toimib peitsina.

Saadav värv: kogu rohtne osa annab rohekaskollast. Lehti on väga hea kasutada taimetrükiks.

Harilik parukapuu
 (Cotinus coggygria) - Parukapuu on Eestis oma kasvu poolest rohkem põõsas kui puu. Kannatab hästi kuiva, kuid talvekülmad kipuvad võrse otsi ära näpistama. See juhtub enamasti nooremate taimedega, mida on hea alguses talvel katta. Hiljem peab üsna hästi vastu. Ei tasu kevadel heituda, kui teised puud ja põõsad on ammu lehtinud, aga parukapuul pole veel midagi küljes. Ta ongi hilise ärkamisega, aga sügisel on ta see-eest eriti uhke. Parukapuu õisikud on siis eriti silmatorkavad ja puhvis. Õitsemise ajal on kogu põõsas nagu "vahuga" kaetud.
Lehed on olenevalt sordist kas rohelised või punased. Parukapuu lehed on taimetrükkijate seas väga kõrgelt hinnatud. Nad annavad lihtsalt intensiivseid kujutisi.
Saadav värv:   olenevalt kasvukohast, sordist, aastaajast jne annavad lehed trükkimisel rohelisi, lillasid, pruune, purpurjaid värve.

Äädikapuu
(Rhus typhina ) - tõeliselt eksootilise välimusega puuke. Enamasti jääb tema kõrgus 4 meetri piiresse, kuid vahel võib ta kasvada eriti uhkeks. Meeldib päikesepaistelisemat kasvukohta, siis värvuvad tema laiuvad paaritusulgjad lehed sügisel erepunasteks. Lisaks uhkeldavad karvaste võrsete otsas punastes kobarates õied, püsti nagu küünlad.
Kuna äädikapuu lehed, võrsed ja õied on suure tanniini sisaldusega, siis on need suurepärased värvimiseks, peitsimiseks ja taimetrükiks. Tulemus on väga hea kulumis ning valguskindlusega.
Raudsulfaadiga koostöös võib saada eriti tumedaid tulemusi.
Tegemist on taas paljude taimetrükkijate lemmik taimega, kuna annab väga kergelt häid tulemusi. Sobib just algajatele esimesteks katsetusteks. Lisaks lehtedele võib katsetada ka õisikutega.

Saadav värv: pruun, roheline, hall ja lausa mustad toonid.


Aedsalvei
(Salvia officinalis) - suurepärane maitse-, ravim- ja meetaim. Eelistab kasvamiseks aia kõige päiksepaistelisemat ning liivasemat nurka. Sinakad kobarõisikusse kogunenud huulõied asuvad varre tipus. Harunev vars on allosas tugevalt puitunud ning üleval pool rohtne. Enne külmade saabumist kärbitakse varsi kuni puitunud osani. Kui see tegemata jätta, siis hoolitseb talvine külm ise selle eest. Kuna mõned aastad tagasi võttis talvine külm minu salveid ära, siis istutasin möödunud suvel uue taime hoopis kasvuhoonesse. Eks kevadel näeb, kuidas see talle sobis.
Lisaks sellele, et salvei on peetud oma ravitoime poolest imeliseks taimeks, sobib ta suurepäraselt taimetrükiks. Annab tugevaid hallikaid toone.
Saadav värv - hallikas, sinakas, rohekas. 
Eelmine
Valik taimi värviaeda ehk valmistume suveks .....osa I

Vastused puuduvad

Email again: