Blogi

Valik taimi värviaeda ehk valmistume suveks .....osa I

Käes on jaanuarikuu ning on täpselt õige aeg alustada värviaia planeerimisega.
Kellele meeldib joonistada, see võib lausa aiaplaani koos peenarde ning liikidega paberile kanda. Samas võib piiduda lihtsa nimekirjaga, mida soovitakse enda aeda kevadel külvata.

Järgnevalt toon ära mõned taimed, mida ma ise planeerin enda aeda või mis seal juba kasvab:

Väävelkollane kosmos (Cosmos sulphureus)- soovitatakse külvata märtsis või aprilli alguses, kuna õite avanemiseni kulub 2 kuud. Ettekülvi puhul peab jälgima, et substraat läbi ei kuivaks. Olenevalt kevadsest võib aprillis ka kohe kasvukohale külvata. Liiga hilisel külvamisel võib juhtuda, et õied ei puhkegi või jääb saak väga kesiseks.
Kasvukoha valimisel peab arvestama sellega, et tegemist on Ameerikamaalt pärit liigiga, seega soovib ta palju päikest.Võrreldes hariliku kosmosega  (Cosmos bipinnatus) vajab ta natuke rohkem tähelepanu ja hoolt. Lihtsalt varajane sügisene öökülm teeb neile liiga.
Trükkimisel ja värvimisel kasutatakse peamiselt õisi, kuid katsetada võib ka lehtedega.
Saadav värv: kollane, oranž. Trükkimisel jätab endast maha väga vahva jäljendi. 

Peiulill (Tagetes) -  minu vaieldamatu lemmik. Ilus suvelill, mis on kasvutingimuste suhtes vähenõudlik ning seega lihtne kasvatada. Lisaks ilusale välimusele on ta väga hea värvitaim ning sünnib ka suhu pista. Värvimiseks on sobilikud kõik sordid. Värvimisel kasutatakse nii värskeid kui ka kuivatatud õisi. Trükkimiseks sobivad ka lehed ja varred. Ainsaks miinuseks on see, et peililled meeldivad ka tigudele.

Saadav värv: kollane, oranž

Harilik punavärvik (
Rubia tinctoria). Inglise keeles madder ja saksa keeles Krapp. Meil looduslikult ei kasva, kuid on täiesti võimalik peenras kasvatada. Looduslikult on punavärvik pärit Lõuna-Euroopast. Taime juured sisaldavad punast pigmenti alisariin. Minul endal on hetkel olemas tuleval suvel kaheaastaseks saavad taimed peenras kasvamas.
Meie kodumaiste madaratega võrreldes on tunduvalt jõulisema olekuga ning jämedamate juurtega. Vars on haakuvate karvakestega, mis kipuvad igale poole takerduma.
Seemnete külvist kuni värvi saamiseni tuleb oodata kaks kuni kolm aastat, et juurtes oleva pigmendi sisaldus oleks piisava. Minu esimeste taimede juured saavad kohe kahe aastasteks, nii et varsti saan teha esimesed katsetused.
Taimede kasvatamisel võib esimene tagasilöök tulla noorte taimedega - pinnas ei tohi läbi kuivada. Eelistada aluselist mulda.
Saadav värv: punane, pruun, roosa
                                                                 
Jaapani indigo (Persicaria tinctoria) -  Tegemist on juba eksootilisema taimega, mis vajab kasvatamisel hoolikamat tähelepanu. Kuigi jaapani indigo ei ole nii kapriisne kui "tõeline indigo" e. Indigofera tinctoria, siis nõuab ta kasvamiseks tõeliselt viljakat, sooja ning niiskemapoolset keskkonda. Kui ruumi, siis võib taimed kasvuhoonesse panna - soodsamad tingimused pigmendi tekkimiseks. Esimese halla järel ilutseb peenral aga sinakasroheline löga - nii et öökülmade puhul tuleb taimi kindlasti katta. Külvatavad seemned peavad olema möödunud aasta saagist, kuna seemnete idanevuse protsent kahaneb iga seistud kuuga. Seega pole seemnete ostmisel sugugi üllatav, kui nende idanemisprotsent jääb alla 10% või lausa 0% piiresse (minu esimese aasta kogemus). Mina ei ole enda taimedelt veel valmis seemneid saanud, enne on külm taimed ära võtnud.
Kuigi kogu protsess on äärmiselt aeganõudev ning töörohke, on see samal ajal siiski väga põnev.

Möödunud suvel proovisin esimest korda eraldada Jaapani indigo taimedest indigo pigmenti.
Kokkuvõtteks - 4 kg rohtse massi töötlemise järel saime umbes 80g indigo pulbrit. 
Palju kasulikku lugemist võite leida Liis Luhamaa Loodusvärvide blogist  ning võimalusel osalege tema koolitustel.

Saadav värv: sinine, hall
Hurmeline tähtpea (Scabiosa atropurpurea) -
 on püstise varre ja 50-90 cm kõrgune üheaastane sügavpunaste õitega taim. Looduslikult pärit Lõuna- Euroopast. Eelistab päikesepaistelist, viljaka kobeda mullaga kasvukohta. Võib veebruaris-märtsis külvata külvikasti või aprillis-mais otse avamaale. Lisaks värvitaimele on ta ka väärtuslik lõikelill, mis säilib vaasis kaua. Külvist õitsemiseni kulub ca 3 kuud. Tore, et õite korjamine ergutab taime rohkem õitsema, nii et tasub olla usin. Ja kui kõike ei jõua kohe ära korjata, siis pole lugu, kuna õied säilitavad oma värvi ka kuivatatud kujul.
Minu aias saab ta olema tõeline uustulnuk, kuid ootan tema tumedatelt õitelt palju - temas leidusvad antotsüaniinid annavad happelises keskkonnas erinevaid violetseid, rohelisi, sinakaid ning roosakaid toone.
 Saadav värv: sininakas, violetne, rohekad toonid 

                                    Naistepuna (Hypericum L.) -  Eestis kasvavad liht- ja kandiline naistepuna. Meie niidud on vallutanud just viimane. Aeda külvasin ise liht-naisetpuna. Oma õitsemist alustab naistepuna jaanipäevapaiku ja õied avanevad järkjärgult mitu nädalat. Kui olla hoolas, siis saab nende nädalate jooksul üsna palju õisi koguda. 
Ravimtaimena kasutatakse naistepuna õisi näiteks õli- ja viinaleotistes. Meie oleme teinud naistepunaõli (pool purki õisi : pool purki õli. Lasta seista 4 nädalat päikese käes. Seejärel kurnata ning panna pimedasse oma aega ootama) , mis on suurepärane vahend liigeste- ja lihasvalu korral. Haiguste perioodil teeme naistepunaõliga ravisokke ja määrime kurku. 
Värvimisel kasutatakse avanenud õisi. Kõige parem on korjata päikselisel päeva hommikupoolikul, siis on õied kõige jõulisemad. Trükkimisel võib katsetada terve taimega.
Saadav värv: kollane, punane, mustjas, pruun

Loe lisaks