Blogi

Valik taimi värviaeda .... osa II

Jätkame taimetrükiks sobilike taimede nimekirjaga. Vaadates seda loetelu võib teid tabada rõõmus üllatus - paljud neist taimedest on juba teie aias kasvamas. Antud valikus olen lähtunud ainult enda kogemustest ja tulemused sõltuvad nii taime kasvukohast, sordist, aastaajast, sademete hulgast, kasutatud peitsainetest, kangast jne. Mõjutegureid on tohutult palju ning seepärast võib alati oodata pisikest üllatust.

Loe lisaks

Valik taimi värviaeda ehk valmistume suveks .....osa I

Käes on jaanuarikuu ning on täpselt õige aeg alustada värviaia planeerimisega.
Kellele meeldib joonistada, see võib lausa aiaplaani koos peenarde ning liikidega paberile kanda. Samas võib piiduda lihtsa nimekirjaga, mida soovitakse enda aeda kevadel külvata.

Järgnevalt toon ära mõned taimed, mida ma ise planeerin enda aeda või mis seal juba kasvab:

Väävelkollane kosmos (Cosmos sulphureus)- soovitatakse külvata märtsis või aprilli alguses, kuna õite avanemiseni kulub 2 kuud. Ettekülvi puhul peab jälgima, et substraat läbi ei kuivaks. Olenevalt kevadsest võib aprillis ka kohe kasvukohale külvata. Liiga hilisel külvamisel võib juhtuda, et õied ei puhkegi või jääb saak väga kesiseks.
Kasvukoha valimisel peab arvestama sellega, et tegemist on Ameerikamaalt pärit liigiga, seega soovib ta palju päikest.Võrreldes hariliku kosmosega  (Cosmos bipinnatus) vajab ta natuke rohkem tähelepanu ja hoolt. Lihtsalt varajane sügisene öökülm teeb neile liiga.
Trükkimisel ja värvimisel kasutatakse peamiselt õisi, kuid katsetada võib ka lehtedega.
Saadav värv: kollane, oranž. Trükkimisel jätab endast maha väga vahva jäljendi. 

Peiulill (Tagetes) -  minu vaieldamatu lemmik. Ilus suvelill, mis on kasvutingimuste suhtes vähenõudlik ning seega lihtne kasvatada. Lisaks ilusale välimusele on ta väga hea värvitaim ning sünnib ka suhu pista. Värvimiseks on sobilikud kõik sordid. Värvimisel kasutatakse nii värskeid kui ka kuivatatud õisi. Trükkimiseks sobivad ka lehed ja varred. Ainsaks miinuseks on see, et peililled meeldivad ka tigudele.

Saadav värv: kollane, oranž

Harilik punavärvik (
Rubia tinctoria). Inglise keeles madder ja saksa keeles Krapp. Meil looduslikult ei kasva, kuid on täiesti võimalik peenras kasvatada. Looduslikult on punavärvik pärit Lõuna-Euroopast. Taime juured sisaldavad punast pigmenti alisariin. Minul endal on hetkel olemas tuleval suvel kaheaastaseks saavad taimed peenras kasvamas.
Meie kodumaiste madaratega võrreldes on tunduvalt jõulisema olekuga ning jämedamate juurtega. Vars on haakuvate karvakestega, mis kipuvad igale poole takerduma.
Seemnete külvist kuni värvi saamiseni tuleb oodata kaks kuni kolm aastat, et juurtes oleva pigmendi sisaldus oleks piisava. Minu esimeste taimede juured saavad kohe kahe aastasteks, nii et varsti saan teha esimesed katsetused.
Taimede kasvatamisel võib esimene tagasilöök tulla noorte taimedega - pinnas ei tohi läbi kuivada. Eelistada aluselist mulda.
Saadav värv: punane, pruun, roosa
                                                                 
Jaapani indigo (Persicaria tinctoria) -  Tegemist on juba eksootilisema taimega, mis vajab kasvatamisel hoolikamat tähelepanu. Kuigi jaapani indigo ei ole nii kapriisne kui "tõeline indigo" e. Indigofera tinctoria, siis nõuab ta kasvamiseks tõeliselt viljakat, sooja ning niiskemapoolset keskkonda. Kui ruumi, siis võib taimed kasvuhoonesse panna - soodsamad tingimused pigmendi tekkimiseks. Esimese halla järel ilutseb peenral aga sinakasroheline löga - nii et öökülmade puhul tuleb taimi kindlasti katta. Külvatavad seemned peavad olema möödunud aasta saagist, kuna seemnete idanevuse protsent kahaneb iga seistud kuuga. Seega pole seemnete ostmisel sugugi üllatav, kui nende idanemisprotsent jääb alla 10% või lausa 0% piiresse (minu esimese aasta kogemus). Mina ei ole enda taimedelt veel valmis seemneid saanud, enne on külm taimed ära võtnud.
Kuigi kogu protsess on äärmiselt aeganõudev ning töörohke, on see samal ajal siiski väga põnev.

Möödunud suvel proovisin esimest korda eraldada Jaapani indigo taimedest indigo pigmenti.
Kokkuvõtteks - 4 kg rohtse massi töötlemise järel saime umbes 80g indigo pulbrit. 
Palju kasulikku lugemist võite leida Liis Luhamaa Loodusvärvide blogist  ning võimalusel osalege tema koolitustel.

Saadav värv: sinine, hall
Hurmeline tähtpea (Scabiosa atropurpurea) -
 on püstise varre ja 50-90 cm kõrgune üheaastane sügavpunaste õitega taim. Looduslikult pärit Lõuna- Euroopast. Eelistab päikesepaistelist, viljaka kobeda mullaga kasvukohta. Võib veebruaris-märtsis külvata külvikasti või aprillis-mais otse avamaale. Lisaks värvitaimele on ta ka väärtuslik lõikelill, mis säilib vaasis kaua. Külvist õitsemiseni kulub ca 3 kuud. Tore, et õite korjamine ergutab taime rohkem õitsema, nii et tasub olla usin. Ja kui kõike ei jõua kohe ära korjata, siis pole lugu, kuna õied säilitavad oma värvi ka kuivatatud kujul.
Minu aias saab ta olema tõeline uustulnuk, kuid ootan tema tumedatelt õitelt palju - temas leidusvad antotsüaniinid annavad happelises keskkonnas erinevaid violetseid, rohelisi, sinakaid ning roosakaid toone.
 Saadav värv: sininakas, violetne, rohekad toonid 

                                    Naistepuna (Hypericum L.) -  Eestis kasvavad liht- ja kandiline naistepuna. Meie niidud on vallutanud just viimane. Aeda külvasin ise liht-naisetpuna. Oma õitsemist alustab naistepuna jaanipäevapaiku ja õied avanevad järkjärgult mitu nädalat. Kui olla hoolas, siis saab nende nädalate jooksul üsna palju õisi koguda. 
Ravimtaimena kasutatakse naistepuna õisi näiteks õli- ja viinaleotistes. Meie oleme teinud naistepunaõli (pool purki õisi : pool purki õli. Lasta seista 4 nädalat päikese käes. Seejärel kurnata ning panna pimedasse oma aega ootama) , mis on suurepärane vahend liigeste- ja lihasvalu korral. Haiguste perioodil teeme naistepunaõliga ravisokke ja määrime kurku. 
Värvimisel kasutatakse avanenud õisi. Kõige parem on korjata päikselisel päeva hommikupoolikul, siis on õied kõige jõulisemad. Trükkimisel võib katsetada terve taimega.
Saadav värv: kollane, punane, mustjas, pruun

Loe lisaks

Taimsete kiudude LoodusvärvimisE eeltöö

Vesi peale taimsete kangaste sügavpuhastust. Tekib küsimus, mida meid ümbitsevad kangad küll endas sisaldavad.
Hea lõpptulemuse saavutamiseks on korralik eeltöö ikka vajalik. See reegel kehtib ka loodusvärvide puhul.

Siidi ja villase kanga puhul on ettevalmistus lihtne - pesed kanga puhtaks (masinas või käsitsi) ning peitsid. Võtab ehk tunnike aega koos kuivatamisega.
Puuvillase ning linase puhul on asjalood tiba keerulisemad ja aeganõudvamad.


Loe lisaks

TAIMSEd TOONID

Taaskord jõudis minuni arusaam, kui imeline meie loodus ikkagi on. Uskumatu, milliseid värve sealt võib leida.
Loe lisaks

Taimetrükk paberil

Möödunud nädalal valmistasin enda heale sõbrale ning naabrinaisele taimetrükiga õnnitluskaardi. Ta kasvatab imeilusaid suvelilli ning arvasin, et meenutus möödnud suvest oleks talle meelepärane. Peagi algab ju uus hooaeg.
Loe lisaks

Loodusprinditud kotike

Must aroonia, päevalille ja kuldvitsa looduslikud värvid / Natural colors of chokeberry, sunflowers and goldenrod
Looduslikud värvid meie koduaiast kannavad endas erilist energiat . Sügis on sünnipäevade aeg ning vähem kui üheksakümne päeva pärast on jõulud. Võib öelda, et on sobivaim aeg teha ettevalmistusi ning hakata mõtlema kingikottidele. Vaadates enda metsastuudios valminud kangaid, mida kaunistavad erinevad looduslikud värvid, tekkis mõte neid kasutada just sellel eesmärgil.
Loe lisaks

Loodusvärvid kodutekstiilidel

Looduslikud värvid villa-siidi padjal / Natural colors on wool-silk pillow
Sügise erksaid värvid tekitavad paratamatult soovi neid kangale püüda. Kasvõi natukene. Looduslikud värvid on tänavu sügisel nii kirevad, lausa lust on väljas ringi liikuda. 
Loe lisaks

Taimedega värvimine vabaõhustuudios

Väike osa minu vabaõhustuudiost / Part of My Forest Dye Studio

Septembrikuu on olnud väga soe ja mõnus. Selliste ilmadega on vabas õhus taimedega värvimine ülimalt tore tegevus.  Looduslike värvidega tekstiili töötlemise suurimaks probleemiks kipub olema ruumipuudus, kangaste pikk töötlemisaeg ning kuumutamisel tekkivad peitside ja taimede aurud. Näiteks soolikarohi eritab kuumutamisel väga tugevat aroomi, mis võib tõepoolest hingamisraskusi ja peapööritust tekitada. Seepärast on väga oluline, et ruum, kus taimedega värvimine toimub, oleks võimalikult hästi õhutatav.


Loe lisaks

Metsviinapuu taimetrükk

Olen südamest õnnelik, et läbi juhuste sattusin imelisse taimevärvide maailma. Maailma, kus on võimalik ühendada loodust ja kunsti. Lihtsalt hämmastav, mida maailm meile pakub, kui natuke katsetada.
Loe lisaks

Taimsete värvide kunst

Kollase karikakra säravkollane toon koos kaselehtede kontrasti ning okste väänduvate joontega
Möödunud õhtul tegelesin ma enda värvitaimedega hilisõhtuni - veetsin päeva viimased tunnid enda verandal hämarduvas õhtus koos laste ja loomadega.  Viimastel kuudel liigun ma ringi teistsuguse pilguga. Mind on tabanud tõeline professionaalne kretinism. Silmad otsivad erinevaid värvitaimi või kujutan ette, millise kujutise üks või teine lill kangale jätaks. Kui soovida kindlat tulemust, siis tasub kasutada teada-tuntud värvitaimi. Kui on kirg katsetada ning tahta ootamatusi, siis võib proovida kasutada täiestierinevaid taimi. Mina kasutan isiklikult mõlemat võimalust.
Loe lisaks